Bezpieczne spawanie


Spawanie to proces, który niestety może nieść ze sobą ryzyko uszkodzenia ciała człowieka. Na szczęście coraz lepiej człowiek jest wstanie się chronić. I dotyczy to zarówno samego spawacza, jak i osób, które pracują gdzieś obok niego.
A jakie zagrożenia niesie ze sobą spawanie? Podczas procesu wydzielane jest szkodliwe promieniowanie, które może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Światło spawalnicze potrafi uszkodzić wzrok i to bardzo poważnie. Dlatego też spawacz musi mieć specjalne okulary. Okulary te wmontowane są najczęściej w specjalną maskę, która ochrania całą głowę. Bo spawanie to nie tylko światło, ale też palące iskry. Jak nietrudno się domyślić, iskry te potrafią powodować poparzenia. Oczywiście oprócz maski spawacz posiada też rękawic, fartuch i obuwie ochronne, które zabezpieczają całe ciało.
A co z osobami, które pracują obok? Jak je chronić? W tym celu stosuje się ekrany spawalnicze. Są to metalowe stelaże wypełnione specjalną folią, która tworzy swoisty parawan. Najczęściej są to kurtyny paskowe, na których folia ułożona jest pasami. Te kurtyny z pcv fantastycznie chronią przed wszelkimi zagrożeniami płynącymi z procesu spalania. Dlatego są swoistym must have każdego warsztatu spawalniczego.

Zobacz polecane: Kurtyna na drzwi.